İL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MUZAFFER AKÇAM'IN 11 EKİM DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ MESAJI

11 Ekim kız çocuklarının haklarının korunması ve güçlendirilmesi amacıyla BM Genel Kurulunca "Dünya Kız Çocukları Günü" olarak ilan edilmiştir.

Türkiye, Kanada ve Peru'nun girişimleri sonucu 2012 yılında kabul edilen gün, kız çocuklarının sorunlarıyla ilgili farkındalık oluşturmak bakımından önemlidir.

Ülkelerin geleceği olan çocuklarımızın özellikle de kız çocuklarımızın desteklenmesi, güçlendirilmesi ve onlara yatırım yapılması son derece önemlidir. Bu amaçla yola çıkılarak yapılacak her yatırım özellikle kız çocuklarına karşı ayrımcılık ve şiddet sarmalının kırılması için atılmış önemli bir adım olacaktır. Çocukların ve gençlerin en iyi şekilde yetiştirilmesinin ne denli önemli olduğunun bilincindeyiz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak tüm imkânlarımızı çocuklarımız için seferber ediyoruz. Kız çocuklarımızın yaşam koşullarını iyileştirmek, eğitimden etkin biçimde faydalanmalarını sağlamak; zorla evlendirme ve erken evlilikleri önlemek için çalışmalar yapmaktayız.

Ülkemizde, önüne çıkan engellere rağmen, iyi eğitim almış, iş dünyasında, bilim, sanat, spor, siyaset gibi alanlarda büyük başarılar elde eden birçok kadın bulunmaktadır. İnanıyorum ki bu güzel örnekler kız çocuklarımıza yeni ufuklar açacaktır.

Desteklenen kız çocukları, yarının güçlü kadınları, anneleri, girişimcileri, siyasetçileri, sanatçıları, sporcuları olarak dünyayı değiştireceklerdir.

Kız çocuklarımızın ayrımcılığa uğramadan insan haklarından tam ve etkili şekilde yararlanması uzun soluklu ve toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren bir süreçtir: Bu süreçte en çok da kız çocuklarımızın azim ve kararlılığı etkili olacaktır.

Ülkemizde ve dünyadaki kız çocuklarının toplumda güçlü bireyler olarak yer almasını temenni ediyor ve 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nü Kutluyorum.
                                                                                                                                                            
                                                                                                                                                       Muzaffer AKÇAM
                                                                                                                                    Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü